W 2023 roku środki rezerwy KFS, zgodnie z priorytetami wskazanymi przez Radę rynku Pracy, będą przeznaczone na:
- wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
- wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju
Środki KFS mogą być przyznane na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w przypadku:
- mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100% kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- pozostali pracodawcy w wysokości 80% kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
- Pracodawca nie otrzyma dofinansowania do usług kształcenia ustawicznego świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na: uczestniczeniu w spółce, jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej, posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji, pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika, pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
- Rozliczenie i wydatkowanie przyznanych środków finansowych dotyczy tylko roku 2024 i musi nastąpić do 16.12.2024 r.
- Dofinansowanie w ramach wskazanego naboru przeznaczone jest dla pracodawców posiadających siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności w powiecie nowomiejskim.
- Złożony wniosek może dotyczyć większej grupy pracowników, jednak na każdy rodzaj szkolenia lub jednego kierunku studiów podyplomowych należy złożyć odrębny wniosek.
- Po złożeniu kompletnego wniosku, a przed podpisaniem umowy, dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku dotyczące:
- ceny usługi kształcenia ustawicznego,
- liczby osób objętych kształceniem ustawicznym,
- realizatora usługi,
- programu kształcenia ustawicznego lub
- zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
- Złożone wnioski oceniane będą przy wykorzystaniu „Karty oceny wniosku pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy" stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego komunikatu.
- W przypadku wniosków o takiej samej liczbie punktów, dodatkowym kryterium oceny wniosku będzie kolejność wpływu wniosku do urzędu.
- W sytuacji, gdy posiadany limit środków nie zostanie wykorzystany, urząd przewiduje możliwość ogłoszenia kolejnego naboru.
Wnioski wraz z załącznikami przyjmowane będą od 30.09.2024 r. do 04.10.2024 r.
Wnioski złożone poza terminem będą rozpatrzone negatywnie.
Formularze dostępne na stronie internetowej.
Wypełnione wnioski wraz z kompletem załączników można składać:
- W wersji papierowej w zamkniętej kopercie:
- w sekretariacie, pok. 308, III Piętro,
- pocztą tradycyjną na adres Urzędu (ul. Grunwaldzka 3, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie)
- W wersji elektronicznej poprzez platformę ePUAP www.praca.gov.pl – wnioski o usługi i świadczenia z urzędu – pismo do urzędu (PSZ-PU), przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.
Szczegółowe informacje pod nr tel. 573 793 453.
Przyznawanie środków z KFS odbędzie się zgodnie z rozporządzeniem Ministra, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 117) oraz zgodnie z postanowieniami Regulaminu przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców ze środków KFS przez Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Mieście Lubawskim.