STOP PRACY NA CZARNO
W dniach 01.10.2015 – 31.10.2015 na terenie powiatu nowomiejskiego odbyła się kampania społeczna pod hasłem: STOP PRACY NA CZARNO. Kampanię tą zorganizowały wspólnie Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Mieście Lubawskim z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Olsztynie Państwowej Inspekcji Pracy.
Podajemy kilka informacji dotyczących poradnictwa prawnego w ramach kampanii „STOP PRACY NA CZARNO".
Ogółem w październiku zgłosiło się 18 osób w celu uzyskania porady prawnej z zakresu prawa pracy. Zdecydowana większość porad została udzielona w PUP w Nowym Mieście Lubawskim (15). Zainteresowanie w urzędach gmin na terenie powiatu nowomiejskiego było niestety znikome.
Najczęściej poruszaną przez osoby zainteresowane tematyką była kwestia czasu pracy. Pracownicy mieli wątpliwości co do legalności działań pracodawców odnośnie planowania i rozliczania czasu pracy, w tym zlecania pracy w godzinach nadliczbowych i ewidencjonowania tego faktu. Informacjami w tym zakresie były także zainteresowane osoby, które w najbliższym czasie zamierzają podjąć pracę.
Kolejną kwestią, która interesowała osoby, które zgłosiły się w celu uzyskania porady prawnej była szeroko rozumiana legalność zatrudnienia, czyli np. kwestia zwarcia umowy na piśmie i zgłoszenia zatrudnionego do ZUS, praca na umowach cywilnoprawnych w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy. Pracownicy zainteresowani byli w tym zakresie także informacjami dotyczącymi możliwości zgłoszenia tego faktu do Państwowej Inspekcji Pracy.Ponadto poruszana była także tematyka obowiązków pracodawców w zakresie wypłacania wynagrodzeń i sposobów na wyegzekwowanie tych należności w przypadku niewywiązania się z tego obowiązku przez pracodawcę (PIP, sąd pracy). Pracownicy byli zainteresowani również zasadami rozwiązywania stosunku pracy oraz kwestiami rozliczenia pracodawcy z pracownikiem w związku z ustaniem zatrudnienia.
Podsumowując, wydaje się, że zainteresowanie nie było duże biorąc pod uwagę fakt, że kampania trwała przez cztery tygodnie. Osoby, które realnie były zainteresowane kwestiami związanymi ściśle z tematyką kampanii, czyli pracą na czarno i przeciwdziałaniem temu zjawisku było zaledwie kilka.
Należy zatem wyciągnąć następujące wnioski: mieszkańcy naszego powiatu zadowoleni są ze swoich pracodawców, ci natomiast nienagannie wywiązują się ze swoich obowiązków. A więc plotki jakoby przedsiębiorcy wykorzystywali swoich pracowników nie pokrywają się z prawdą.