Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Mieście Lubawskim informuje o rozpoczęciu naboru wniosków na kształcenie ustawiczne pracodawców i pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
W 2025 roku środki KFS, zgodnie z priorytetami wskazanymi przez ministra, będą przeznaczone na:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Szczegółowy opis ww. priorytetów znajduje się w Wyjaśnieniach do stosowania priorytetów wydatkowania KFS w 2025 roku stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszego komunikatu.
UWAGA!
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem środkami Krajowego Funduszu Szkoleniowego, Urząd wprowadza dodatkowe ograniczenia:
- jeden pracodawca może wnioskować o maksymalnie 2 szkolenia w jednym naborze;
- łączna wnioskowana kwota w jednym naborze nie może przekroczyć 10% wyżej wymienionej puli środków, tj. 28 150,00 zł.
Środki KFS mogą być przyznane na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w przypadku:
- mikroprzedsiębiorstw w wysokości 100% kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- pozostali pracodawcy w wysokości 80% kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
WAŻNE!
- Pracodawca nie otrzyma dofinansowania do usług kształcenia ustawicznego świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na: uczestniczeniu w spółce, jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej, posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji, pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika, pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
- Rozliczenie i wydatkowanie przyznanych środków finansowych dotyczy tylko roku 2025 i musi nastąpić do 12.12.2025 r.
- Dofinansowanie w ramach wskazanego naboru przeznaczone jest dla pracodawców posiadających siedzibę albo miejsce prowadzenia działalności w powiecie nowomiejskim.
- Złożony wniosek może dotyczyć większej grupy pracowników, jednak na każdy rodzaj szkolenia lub jednego kierunku studiów podyplomowych należy złożyć odrębny wniosek.
- W przypadku pracowników młodocianych należy zwrócić uwagę, aby program szkolenia nie powielał programu przygotowania zawodowego.
- Po złożeniu kompletnego wniosku, a przed podpisaniem umowy, dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku dotyczące:
- ceny usługi kształcenia ustawicznego,
- liczby osób objętych kształceniem ustawicznym,
- realizatora usługi,
- programu kształcenia ustawicznego lub
- zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
- Złożone wnioski oceniane będą przy wykorzystaniu „Karty oceny wniosku pracodawcy o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy” stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego komunikatu.
- W przypadku dużej ilości wniosków przekraczających limit środków będących w dyspozycji urzędu w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, urząd ma prawo zastosować dodatkowe kryteria. Wówczas priorytetowo traktowane będą wnioski złożone przez podmioty, którym nie zostało przyznane dofinansowanie w ramach KFS w roku 2024 lub 2025.
- W przypadku wniosków o takiej samej liczbie punktów, dodatkowym kryterium oceny wniosku będzie kolejność wpływu wniosku do urzędu.
- W sytuacji, gdy posiadany limit środków nie zostanie wykorzystany, urząd przewiduje możliwość ogłoszenia kolejnego naboru.
- Przy wyborze instytucji szkoleniowej należy zwrócić uwagę czy wskazany realizator szkolenia nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
- Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Wypełnione wnioski wraz z kompletem załączników można składać:
- W wersji papierowej w zamkniętej kopercie:
- w sekretariacie, pok. 308, III Piętro,
- pocztą tradycyjną na adres Urzędu (ul. Grunwaldzka 3, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie)
- W wersji elektronicznej poprzez platformę ePUAP lub portal www.praca.gov.pl (wnioski o usługi i świadczenia z urzędu – wnioski pozostałe – wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy (PSZ-KFS), uwaga dokumenty składane drogą elektroniczną muszą być opatrzone podpisem elektronicznym.
Data wpływu wniosku jest rozumiana jako termin dostarczenia wniosku wraz załącznikami do Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Mieście Lubawskim w wyznaczonym terminie.
Przyznawanie środków z KFS odbędzie się zgodnie z rozporządzeniem Ministra, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 117) oraz zgodnie z postanowieniami Regulaminu przyznawania środków na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców ze środków KFS przez Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Mieście Lubawskim.