Procedura realizacji prac społecznie użytecznych przez Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Mieście Lubawskim
Prace społecznie użyteczne zostały wprowadzone do pakietu instrumentów aktywizacji społeczno- zawodowej z dniem 1 listopada 2005 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2005 r. Nr 64, poz. 1366).
Forma ta została zaproponowana przez Powiatowy Urząd Pracy na zorganizowanych spotkaniach z przedstawicielami gmin oraz kierownikami Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na spotkaniach przedstawiono zasady organizacji PSU z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Uczestnicy otrzymali materiały w formie papierowej i na nośnikach elektronicznych (wzory wniosków i porozumień).
Prace społecznie użyteczne są organizowane na podstawie art. 73a ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 210, poz. 1745).
Działając zgodnie z w/w Rozporządzeniem, gminy do dnia 31 stycznia każdego roku sporządzają roczny plan potrzeb w zakresie PSU i przesyłają do Powiatowego Urzędu Pracy, który działa w imieniu Starosty oraz do miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej. W planie gmina określa swoje zadania, jakie zamierza realizować w danym roku na swoim terenie z udziałem osób bezrobotnych, zwłaszcza osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, tym samym zmniejszając obszar bezrobocia i ubóstwa w lokalnym środowisku.
Ponadto przedmiotowy plan określa:
- liczbę godzin prac społecznie użytecznych wykonywanych przez osoby bezrobotne;
- liczbę osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.
Wnioski PSU są dekretowane przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy lub jego Zastępcę do samodzielnego specjalisty ds. rozwoju zawodowego. Po sprawdzeniu wniosku przez specjalistę, wniosek kierowany jest do Dyrektora PUP w celu jego akceptacji. Wniosek spełniający przyjęte kryteria jest ostatecznie akceptowany przez Dyrektora PUP, który jest dysponentem środków Funduszu Pracy.
Na wykonywanie prac społecznie użytecznych zawierane jest porozumienie pomiędzy Starostą, w imieniu którego działa Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy a Wójtem Gminy lub Burmistrzem Miasta.
Przedmiotowe porozumienie określa w szczególności:
- liczbę osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, które zostaną objęte pracami społecznie użytecznymi;
- liczbę godzin wykonywania prac społecznie użytecznych ogółem oraz miesięcznie przez 1 uczestnika;
- rodzaj i miejsce wykonywania zadań;
- okres wykonywania zadań;
- obowiązki stron porozumienia, dotyczących udzielania informacji o przebiegu realizacji prac społecznie użytecznych;
- wysokość i terminy przekazywania refundacji wypłaconych bezrobotnym z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych;
- warunki wykonywania prac społecznie użytecznych pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy (szkolenie wstępne BHP) z zachowaniem przepisów prawa pracy.
Po podpisaniu porozumienia przez Dyrektora PUP, jest ono następnie przesyłane do gminy w celu podpisania przez Wójta Gminy lub Burmistrza Miasta. Podpisane przez obie strony porozumienie jest odsyłane do Powiatowego Urzędu Pracy i rozpoczyna się procedura realizacji prac społecznie użytecznych.
Po zawarciu porozumienia Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej przesyła listę osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, którzy korzystają ze świadczeń pomocy społecznej do Powiatowego Urzędu Pracy.
Samodzielny specjalista ds. rozwoju zawodowego przeprowadza weryfikację osób bezrobotnych pod kątem, czy spełniają kryteria do skierowania na prace społecznie użyteczne. O spełnianiu lub niespełnieniu warunków udziału w PSU informuje Ośrodek Pomocy Społecznej. Znaczącą rolę w kwalifikowaniu osób bezrobotnych na PSU odgrywa Ośrodek Pomocy Społecznej, który działa w określonym środowisku lokalnym i posiada wiedzę o sytuacji osobistej i rodzinnej oraz problemach osób bezrobotnych zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wstępną informację o możliwościach i celach oraz warunkach wykonywania PSU bezrobotni uzyskują już w Ośrodku Pomocy Społecznej. Osoba bezrobotna o zakwalifikowaniu się do odbycia PSU powiadamiana jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej lub przez Powiatowy Urząd Pracy (forma jest tutaj uzgadniana przez strony).
W dalszej fazie postępowania osoby zakwalifikowane na prace społecznie użyteczne zgłaszają się do Powiatowego Urzędu Pracy po odbiór skierowania do lekarza medycyny pracy w celu ustalenia zdolności do wykonywania odpowiedniej pracy. Przy wydawaniu skierowania samodzielny specjalista ds. rozwoju zawodowego udziela bezrobotnemu informacji o zasadach wykonywania PSU oraz skutkach odmowy udziału w tej formie aktywizacji.
Na podstawie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na wskazanym stanowisku pracy pośrednik pracy z Centrum Aktywizacji Zawodowej wydaje skierowanie do odbywania prac społecznie użytecznych. Osoba bezrobotna na podstawie skierowania zgłasza się do gminy w celu rozpoczęcia PSU. Gmina w ustalonym terminie potwierdza fakt zgłoszenia się bezrobotnego do świadczenia PSU, odnotowując to na skierowaniu które jest przekazywane do PUP.
W trakcie realizacji prac społecznie użytecznych utrzymywany jest bieżący kontakt specjalisty ds. rozwoju zawodowego z pracownikiem Gminy lub pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej odpowiedzialnym za realizację PSU.
W przypadku nie zgłoszenia się osoby bezrobotnej do wykonywania PSU, niepodejmowania przydzielonej pracy, opuszczania miejsca pracy oraz naruszania porządku i dyscypliny pracy Gmina lub Ośrodek Pomocy Społecznej niezwłocznie powiadamia o tym Powiatowy Urząd Pracy.
Podmiot realizujący prace społecznie użyteczne jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji tych prac i ustalania wysokości przysługujących świadczeń, z uwzględnieniem ich jakości i efektywności.
Gmina po zakończeniu każdego miesiąca składa wniosek o refundację świadczeń wypłaconych bezrobotnym w poprzednim miesiącu, do kwoty ustalonej w porozumieniu. Do wniosku dołącza się kopię listy płac i kopię listy obecności.
Wniosek o refundację jest dekretowany przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy lub jego Zastępcę bezpośrednio na stanowisko realizujące zadanie.
Po sprawdzeniu wniosku pod względem merytorycznym, celowości i gospodarności, samodzielny specjalista ds. rozwoju zawodowego sporządza informację o wysokości kwoty refundacji ze środków Funduszu Pracy, którą przekazuje do akceptacji Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy lub jego Zastępcy.
Powyższa informacja wykonywana jest w 3 egzemplarzach (pierwszy egzemplarz przekazywany jest do Działu Finansowo-Księgowego, drugi egzemplarz przekazywany jest do gminy, natomiast trzeci egzemplarz zostaje dołączony do dokumentacji PSU.
Dział Finansowo-Księgowy otrzymuje informację o wysokości refundacji w formie papierowej i elektronicznej.
można uzyskać w siedzibie tut. Urzędu Pracy w pok. 302 III p.
lub pod numerem tel. (56) 4724294
Patrycja Romanowska - Specjalista ds. rozwoju zawodowego
Godziny przyjęć interesantów:
poniedziałek - piątek w godz. 800 - 1400